Na co Polacy zaciągają kredyty?

sty 12, 2014 przez

Wiele osób mieszkających w Polsce prezentuje pogląd, że normalne życie bez kredytu nie jest już u nas możliwe. Niestety, jest w tym stwierdzeniu wiele racji. Na naszą sytuację finansową wpływa nie tylko światowy kryzys, ale również problemy z miejscami pracy. Ten ostatni argument jest powodem, dla którego wielu młodych ludzi tuż po studiach decyduje się na emigrację zarobkową, wybierając lepsze życie.

Kwestia zarobków chyba najdobitniej pokazuje, dlaczego Polacy tak często decydują się na kredyty. Według ogólnoeuropejskich badań w statystykach jesteśmy na szarym końcu tabeli zarobków przeciętnego mieszkańca Europy. Niewiele narodów zarabia gorzej od nas – wymienić można tu Mołdawię, Rumunię czy Albanię. Polacy, aby godnie żyć, często żyją na kredyt.

Asian business team in office with skyline

Mieszkanie, samochód…

Co najczęściej kupują Polacy na kredyt? Przede wszystkim  królują tu mieszkania – najczęściej młodzi ludzie w okolicach trzydziestego roku życia decydują się na kredyty właśnie pod kupno własnego lokum. Często również wybierają możliwość wykupienia mieszkania z rynku wtórnego, a pozostałą część pieniędzy przeznaczają na wyremontowanie.

Kolejnym powodem, dla którego Polacy chętnie sięgają po kredyty jest kupno samochodu – ceny aut w Polsce również należą do jednych z najwyższych w Europie. Fakt ten jednak nie odstrasza – wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez własnego pojazdu.

Równie często kredyty służą remontowaniu mieszkań – odświeżanie, kupowanie nowych mebli to konieczność każdego posiadacza własnego M. Statystyczny Polak urządza remont co około sześć, czasem osiem lat. Pożyczki na takie remonty mogą sięgać nawet pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Wiele osób decyduje się na wzięcie niewielkiej pożyczki na sprzęty gospodarstwa domowego – pralkę, lodówkę, zmywarkę. Takie urządzenia nie są drogie, dlatego też sam kredyt nie będzie wysoki i w związku z tym nie będzie wiązał się z wysokimi odsetkami. Jego spłacanie rozłożyć można na dogodny termin.

Kupno sprzętu IT to kolejny powód, dla którego decydujemy się zaciągnąć kredyt – najczęściej decydujemy się na nowe komputery, laptopy. Wzrost pożyczek w parabankach oraz firmach pozabankowych wzrasta szczególnie w okresie świąt Bożonarodzeniowych, ale i okresie… komunijnym!

3 generationen Familie

Wakacje na kredyt

Pomimo rozbieżnych opinii, wiele Polaków decyduje się również na branie kredytu w celu spędzenia przyjemnych wakacji, najczęściej za granicą. Ta decyzja może wydawać się nieco lekkomyślna, szczególnie dla osób, które dokładnie oglądają każdą złotówkę. Kredyty pod wakacje od jakiegoś czasu są również reklamowane w prasie, telewizji i radiu. Co więcej – wiele firm oferujących pieniądze od ręki również wykorzystuje sezon wiosenno-letni, aby oferować korzystniejsze pożyczki. Reklamuje się je jako „walacyjne” lub „wypoczynkowe”. To trafny zabieg, szczególnie w czasach, kiedy wakacje za granicą są wydatkiem porównywalnym do spędzenia urlopu nad polskim morzem.

Podobne wpisy

Tagi

Podziel się

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *