Kredyty oraz pożyczki bez weryfikacji BIK

lip 30, 2014 przez

Coraz większa ilość Polaków decyduje się na złożenie wniosku kredytowego lub wystąpienie o pożyczkę. Powody mogą być różne – trudna sytuacja rodzinna, ale też chęć wykupienia mieszkania czy ziemi pod dom, jego budowa lub kupno samochodu. Do wyboru mamy wiele instytucji finansowych o ugruntowanej pozycji, jednakże coraz większa ilość ludzi wybiera parabanki oraz firmy pozabankowe. Głównym powodem jest brak konieczności sprawdzania potencjalnego kredytobiorcę w BIK.

 Happy business team

Czym jest BIK?

Skrót BIK oznacza Biuro Informacji Kredytowej. Zadaniem jej pracowników jest zapewnienie wsparcia dla uczestników obrotu finansowego w Polsce, czyli dla instytucji, które określane są mianem banków. Najprościej mówiąc – dzięki działalności BIK banki oraz SKOK-i mogą sprawdzić wiarygodność i ewentualne zadłużenie konkretnego wnioskodawcy o kredyt. Działalność BIK polega również na stałym uzupełnianiu informacji o konkretnych osobach na podstawie danych wysyłanych przez instytucje finansowe. Są to informacje o tym, czy konkretna osoba w terminie spłaciła dany kredyt, a tym samym – czy jest godna zaufania. Zadaniem BIKU jest budowanie zaufania dla konkretnych osób i tym samym budowaniem ich wiarygodności kredytowej.

Man talking to a couple

Przydatność BIK

Wszystkie banki w Polsce, objęte kontrolą finansową państwa, zmuszone są korzystać z BIK, aby nie narażać zarówno siebie, jak i państwa na niepotrzebne straty. BIK umożliwia weryfikację osób ubiegających się o kredyt. Dzięki informacji zawartej w dokumentacjach BIK możliwe jest określenie, czy konkretna osoba brała już kredyt, czy nie miała problemu z jego spłaceniem oraz czy nie jest zadłużona na jakąkolwiek kwotę.

Wielokrotnie zdarza się, że na podstawie informacji uzyskanych w BIK-u bank nie daje możliwości udzielenia kredytu konkretnej osobie, uznając ją za niewypłacalną lub też „niezdolną kredytowo”. Taka sytuacja zmusza osoby w ciężkiej sytuacji finansowej do poszukiwania alternatywnych możliwości zaciągnięcia kredytu.

 smiling woman looking at tablet pc at office

BIK a parabanki i firmy poza bankowe

To, co wyróżnia parabanki oraz firmy pozabankowe to fakt, że nie sprawdzają one swoich klientów w BIK. Taka sytuacja wymaga wiele zaufania do kredytobiorcy. Nie oznacza to jednak, że takie firmy nie zabezpieczają się przed niewypłacalnością – formą gwarancji bezpieczeństwa jest obciążenie kredytu dużymi odsetkami. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z oferty tych firm , będących jedyną nadzieją na uzyskanie konkretnej pożyczki.

Co jeszcze wyróżnia takie firmy od klasycznego banku? Przede wszystkim nie jest potrzebny poręczyciel – osoba wnioskująca o pożyczkę może samodzielnie ją zaciągnąć, posiadając przy sobie jedynie dowód osobisty.

Podobne wpisy

Tagi

Podziel się

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *