Kredyty oraz pożyczki bez weryfikacji BIK

Lip 30, 2014 przez

Coraz większa ilość Polaków decyduje się na złożenie wniosku kredytowego lub wystąpienie o pożyczkę. Powody mogą być różne – trudna sytuacja rodzinna, ale też chęć wykupienia mieszkania czy ziemi pod dom, jego budowa lub kupno samochodu. Do wyboru mamy wiele instytucji finansowych o ugruntowanej pozycji, jednakże coraz większa ilość ludzi wybiera parabanki oraz firmy pozabankowe. Głównym powodem jest brak konieczności sprawdzania potencjalnego kredytobiorcę w BIK.

 Happy business team

Czym jest BIK?

Skrót BIK oznacza Biuro Informacji Kredytowej. Zadaniem jej pracowników jest zapewnienie wsparcia dla uczestników obrotu finansowego w Polsce, czyli dla instytucji, które określane są mianem banków. Najprościej mówiąc – dzięki działalności BIK banki oraz SKOK-i mogą sprawdzić wiarygodność i ewentualne zadłużenie konkretnego wnioskodawcy o kredyt. Działalność BIK polega również na stałym uzupełnianiu informacji o konkretnych osobach na podstawie danych wysyłanych przez instytucje finansowe. Są to informacje o tym, czy konkretna osoba w terminie spłaciła dany kredyt, a tym samym – czy jest godna zaufania. Zadaniem BIKU jest budowanie zaufania dla konkretnych osób i tym samym budowaniem ich wiarygodności kredytowej.

Man talking to a couple

Przydatność BIK

Wszystkie banki w Polsce, objęte kontrolą finansową państwa, zmuszone są korzystać z BIK, aby nie narażać zarówno siebie, jak i państwa na niepotrzebne straty. BIK umożliwia weryfikację osób ubiegających się o kredyt. Dzięki informacji zawartej w dokumentacjach BIK możliwe jest określenie, czy konkretna osoba brała już kredyt, czy nie miała problemu z jego spłaceniem oraz czy nie jest zadłużona na jakąkolwiek kwotę.

Wielokrotnie zdarza się, że na podstawie informacji uzyskanych w BIK-u bank nie daje możliwości udzielenia kredytu konkretnej osobie, uznając ją za niewypłacalną lub też „niezdolną kredytowo”. Taka sytuacja zmusza osoby w ciężkiej sytuacji finansowej do poszukiwania alternatywnych możliwości zaciągnięcia kredytu.

 smiling woman looking at tablet pc at office

BIK a parabanki i firmy poza bankowe

To, co wyróżnia parabanki oraz firmy pozabankowe to fakt, że nie sprawdzają one swoich klientów w BIK. Taka sytuacja wymaga wiele zaufania do kredytobiorcy. Nie oznacza to jednak, że takie firmy nie zabezpieczają się przed niewypłacalnością – formą gwarancji bezpieczeństwa jest obciążenie kredytu dużymi odsetkami. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z oferty tych firm , będących jedyną nadzieją na uzyskanie konkretnej pożyczki.

Co jeszcze wyróżnia takie firmy od klasycznego banku? Przede wszystkim nie jest potrzebny poręczyciel – osoba wnioskująca o pożyczkę może samodzielnie ją zaciągnąć, posiadając przy sobie jedynie dowód osobisty.

Podobne wpisy

Tagi

Podziel się

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *