Jakie konsekwencje niesie za sobą niespłacona pożyczka lub kredyt?

lut 12, 2014 przez

Wielu z nas korzysta z możliwości brania pożyczek gotówkowych lub kredytów konsumenckich. Niestety, ich oddawanie obarczone jest odsetkami, które potrafią znacznie zawyżyć pożyczoną kwotę. Tak właśnie działają banki. Jednakże kwota, na której spłacenie jesteśmy przygotowani może okazać się znacznie wyższa niż ta, którą ostatecznie będzie widnieć na naszym saldzie. Dlaczego tak się dzieje?

 Happy business team

Kredyty w walutach obcych

Wielu Polaków, szczególnie w ostatnich czternastu latach, postanowiło zakupić mieszkanie lub dom na kredyt. Kredyty najkorzystniej było brać w obcej walucie – najczęściej były to franki szwajcarskie. Niestety, światowy kryzys, który dotknął Europę kilka lat temu znacząco odbił się na kursach walut, zaskakując posiadaczy kredytów przede wszystkim niestabilną i znacznie podnoszącą się kwotą konkretnej waluty. Sytuacje takie stawiały naszych rodaków niejednokrotnie w bardzo krytycznym położeniu – nie posiadając odpowiedniej ilości środków zarówno do opłacenia podwyższonej kwoty raty, jak również do posiadania środków na codzienne wydatki (jedzenie, benzyna), stawali często na skraju bankructwa, a nieruchomości wzięte na kredyt – domy czy mieszkania przechodziły na własność placówek bankowych.

smiling woman looking at tablet pc at office

Niemożliwość spłacenia kredytu

Istnieje jednak wiele sytuacji typowo życiowych, które uniemożliwiają spłacenie konkretnego kredytu w określonym czasie. Najczęstszym powodem jest śmierć głównego kredytobiorcy. Polskie prawo mówi, że kredyt taki spada na współmałżonka lub też dzieci. To jednak sytuacja najbardziej drastyczna – wielu Polaków, również za sprawą kryzysu (a tym samym upadaniem firm i redukcją zatrudnienia,) straciło pracę. Nie posiadają środków na utrzymanie, tym samym nie mogli pozwolić sobie na regularne spłacanie konkretnych kredytów. Taka sytuacja sprawia, że nie tylko pogłębia się dołek finansowy, ale pojawić może się również załamanie nerwowe lub ciężka depresja.

 

Przede wszystkim – informacja dla naszej placówki finansowej!

Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić pożyczkobiorca czy kredytobiorca, to poinformowanie konkretnego banku o trudnościach w spłacie kredytu. Wystąpienie z takim oświadczeniem daje możliwość:

  • obniżenia miesięcznych rat poprzez wydłużenie terminu spłaty konkretnego długu
  • zastosowania tak zwanych „wakacji kredytowych” – mogą trwać nawet do kilkunastu miesięcy
  • zamiany starego kredytu na nowy, na znacznie korzystniejszych warunkach
  • scalenie wszelkich zobowiązań kredytowych w jedno i znaczne wydłużenie terminu spłaty długów.

??????????????????

Takie rozwiązania mogą pomóc w sytuacjach awaryjnych -warto zapytać o nie w naszym oddziale bankowym i rozwiązać kłopotliwy problem.

Podobne wpisy

Tagi

Podziel się

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *