Co to jest budżet domowy?

paź 16, 2020 przez

Planowanie oraz zarządzanie budżetem stanowi podstawę funkcjonowania każdej z firm i jest niezbędnym procesem do monitorowania zysków czy strat. Tylko takie podejście pozwala przedsiębiorstwom na prawidłowy rozwój, a niekiedy przetrwanie. Odpowiedzialne zarządzanie finansami nie jest jednak zarezerwowane wyłącznie dla biznesu.

Taki nawyk można, a wręcz powinno stosować się w gospodarstwach domowych. Pomocne w tym może być opracowanie budżetu domowego.
Dla wielu osób planowanie oraz kontrolowanie wydatków brzmi jak spore wyzwanie. W rzeczywistości budżet domowy to nic innego jak skrupulatnie sporządzona lista wpływów i wydatków. Nie są tu potrzebne specjalne oprogramowania czy aplikacje. Wystarczy zeszyt lub nawet kartka papieru, by uzyskać informacje, w jaki sposób zarządzamy finansami domowymi, ile realnie oszczędzamy, a ile jeszcze możemy odłożyć. Może okazać się, iż nawet nie wiemy o tym, ale od jakiegoś czasu generujemy straty. Warto zatem założyć budżet domowy, by mieć rękę na pulsie.

rodzina

Grosz do grosza

W najprostszej wersji budżet domowy uwzględnia wpływy i wydatki. Dla skuteczniejszej kontroli kosztów warto je rozbić na te niezbędne oraz dodatkowe. W częściach in plus należy ująć wszystkie pensje, zasiłki, programy socjalne, zarobki z tytułu wykonywania wszelkich umów, a także dochód pasywny – np. wynajem czy procent z lokaty. Po stronach wydatków uwzględniamy kredyty, czynsze, opłaty za kursy, wydatki na zakupy, paliwo (jeśli jest niezbędne do pracy), komunikacja miejska, koszty utrzymania własności, pojazdów etc. Część kosztów warto wydzielić na te, które poświęcamy na rozrywkę (koszty dodatkowe), chociażby wyjście do kina i restauracji, podróże, zakup gier komputerowych, zabawek itp. Można również założyć osobną rubrykę na tzw. niespodziewane wydatki, w tym wizyta u lekarza, badania, naprawa sprzętu.
Na bazie tak prostego schematu, już na wstępie poznać kondycję naszych finansów, zliczyć realny miesięczny zysk, a przy okazji poznać nierejestrowane przez nas wcześniej wydatki. Ograniczenie tylko kilku z nich, w perspektywie roku, może znacząco polepszyć naszą sytuację!

family

Planuj z wyprzedzeniem

Prowadzenie domowego budżetu pozwala także przygotować się finansowo na dodatkowe koszty. Widząc balans między zyskami, a stratą, możemy odpowiednio zaplanować potrzebne fundusze związane chociażby ze świętami, początkiem roku szkolnego, wakacjami czy uroczystościami rodzinnymi. W ten sposób nie narażamy się na nagłe, niespodziewane wydatki i brak pieniędzy w portfelu. Planowanie budżetu niekiedy może uchronić przed zaciąganiem dodatkowej pożyczki, chwilówki bądź długiem na karcie kredytowej.

Prowadzenie finansów domowych to odpowiedzialna rzecz. Warto zatem wdrożyć proste i skuteczne nawyki, jak chociażby budżet domowy, dzięki którym skuteczniej zarządzamy gotówką. Nie tylko analizujemy koszty, które ponosimy, ale dzięki temu możemy znacząco zwiększyć nasz miesięczny zysk lub uchronić się przed nagłymi wydatkami. Najważniejsze, by zacząć i prowadzić spis konsekwentnie. Już po kilku miesiącach docenisz wiedzę, jaką zyskasz, prowadząc swój stały bilans finansowy.

Podobne wpisy

Tagi

Podziel się

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *